Stručni deo Kongresa Apimondije je tokom prva dva dana stručnog dela bio na zavidnom nivou.
Najviše se očekivalo od radova o gubicima pčela. Oni jesu izvanredni, ali nisu doneli ništa posebno novo ni epohalno, iako su pružili veliki broj novih informacija. Ono što je zaista novo preveli smo ekskluzivno za vas još pre Kongresa i objavili na sajtu SPOS-a (pogledajte OVDE).
Ono što će obeležiti ovaj kongres svakako su danas izloženi radovi iz apiterapije, a obećavajućih radova biće i u subotu. Nekoliko radova je toliko fascinantno da je to rečima nemoguće opisati. Još jednom smo sebi potvrdili koliko malo znamo o pčelama, i koliko mnogo nam one mogu pomoći da očuvamo zdravlje. Rezultati ovih radova ravnaju se sa naučnom fantastikom, a pleni to što su tako lepo i detaljno urađeni da niko ne može dati bilo kakvu primedbu. Jednostavna perfekcija! Razmišljamo, šta bi se dogodilo da je do sličnih rezultata došla neka farmaceutska kompanija o nekom svom leku. Verovatno bi to objavila na sva zvona i sve bi se vrtelo u reklamama mesecima. Ovako, imamo na sceni veliko nerazumevanje i nepoverenje u apiterapiju, toliko veliko da je danas hala u kojoj se govorilo o praktičnim aspektima pčelarenja bila prepuna, a hala za apiterapiju skoro prazna, iako su se tu čule informacije koje mogu promeniti mnogo toga u medicini. Ovde sada ne možemo ulaziti u detalje, ali bićete iznenađeni čudom zvanim pčela još jednom!
I danas je na štandu SPOS-a bilo veoma živo. Bilo je mnogo poseta i obećavajućih razgovora, što možete delimično videti i na sledećim slikama.
Mr Goran Mirjanić iz Republike Srpske
sa saradnicima na štandu SPOS-a
Nemački naučnik dr Sebastian Spiewok, od nedavno u ulozi jednog od urednika časopisa Deutsches Bienen Journal, na štandu SPOS-a
Dragoslav Ilić na štandu SPOS-a
Mađarska delegacija sa kraljicom meda na štandu SPOS-a
Predstavnica jedne od najvećih ruskih firmi iz sveta pčelarstva (Tentorium),
na štandu SPOS-a
Pčelar iz Maroka "proverava" naš prevod brošure na arapski jezik. Inače, danas je bilo dosta posetilaca sa arapskog govornog područja, a Maroko se izdvaja kao jedna od zemalja gde bi se mogle izvoziti tamnije vrste meda. Na žalost, u Srbiji ih trenutno nema dovoljno ni za domaće potrebe
Potencijalni kupac meda iz Rumunije na štandu SPOS-a
Potencijalni kupac meda iz Bugarske na štandu SPOS-a, koja je već uspostavila kontakte u Srbiji i uskoro bi trebale da krenu prve količine meda kada se budu prevazišli izvesni tehnički problemi
Jedan od najvećih trgovaca medom iz Velike Britanije na štandu SPOS-a (godišnje kroz njegovu firmu "prodje" 5.000 tona meda, što je godišnja proizvodnja Srbije)
Namerna "havarija" nastala danas izlaskom pčela iz izložbene staklene košnice u samom centru Monpeljea. Policija je ogradila uži prostor oko košnice, dok su prolaznici i pčele normalno "radili svoj posao"