SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

DVOBROJ ČASOPISA „SLOVENSKI ČEBELAR“ ZA JUL I AVGUST



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 2.262

Izašao je iz štampe dvobroj časopisa "Slovenski čebelar" za jul i avgust.

Evo sadržaja broja:

 

NATAŠA LILEK: ZAGOTAVLJANJE ČISTOSTI CVETNEGA PRAHU IN OBDELAVA S SUŠENJEM

Cvetni prah osmukanec, ki ga pridobivamo za prehrano ljudi, ne sme vsebovati nečistoč. Nečistoče v cvetnem prahu so delci čebel, mrtvice, delci voska, rastlin ali drugih insektov, pa tudi delci morebitne poapnele zalege. Oslabljene družine s poapnelo zalego je treba izločiti iz pridobivanja cvetnega prahu, saj je lahko dnevni pridelek zelo onesnažen z mumijami ličink. Ker je cvetni prah tudi hrana voščene vešče, je v njem mogoče najti tudi delce vešč in njihovih ličink ali jajčec …

VLADO AUGUŠTIN: PREGLED ČEBELJIH DRUŽIN IN PRIPRAVA NA PREZIMOVANJE

Čebele po svojem naravnem nagonu zgodaj zaslutijo bližajočo se zimo. Hkrati z usihajočo pašo tako matica že julija zmanjša zaleganje, čebele delavke pa avgusta preženejo trote, da jim ti po nepotrebnem ne odžirajo hrane, s katero je treba varčevati za dolgotrajno zimo. Obseg celotnega čebeljega gnezda se skrči v tisti del panja, v katerem nameravajo čebele prebiti zimske mesece. Vse špranje in reže v stenah panja čebele skrbno zadelajo s smolo ali zadelavino, da ni prepiha …

MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK: STROKOVNA RAZPRAVA O PRIDOBIVANJU MEDU

ČZS, JSSČ je v sodelovanju s ČD Koper v torek, 22. aprila 2014, ob dnevu Zemlje v Dekanih pripravila strokovno razpravo o pridobivanju medu. Slovenski med je sicer kakovostno živilo, kljub temu pa metoda prevešanja oz. premeščanja satja iz plodišča v medišče povzroča nevarnost pojava tako ostankov akaricidov kot tudi sladkorja v medu. In prav o tem je tekla beseda. V razpravi so sodelovali g. Boštjan Noč, g. Milan Meglič, ga. Nataša Lilek in mag. Andreja Kandolf Borovšak …

TOMAŽ SAMEC: IZKUŠNJE PRI PRIDOBIVANJU PROPOLISA V LETU 2013

tretje leto izvaja v čebelnjaku na Bledu, smo od aprila do oktobra 2013 na približno 30 AŽ-panjih testirali,kakšna mreža in katero mesto znotraj panja sta najprimernejša za pridobivanje propolisa. Testirali smo štiri mreže za pridobivanje propolisa, ki jih je mogoče kupiti v čebelarskih trgovinah …

FRANC ŠIVIC IN MARKO BORKO: NOVICE IZ SVETA

AVSTRIJA – Čebelarski mojster in potovalni učitelj Dietmar Niessner z Dunaja je letošnji pisec mesečnih navodil za začetnike v avstrijski strokovni reviji Bienen aktuell. V majski številki v uvodu opozarja bralce na zelo resen problem, s katerim se lahko spopade vsak čebelar. Gre za klope, zlasti za okužene, ki so prenašalci bolezni, predvsem klopnega meningoencefalitisa (bolj znanega kot klopni meningitis) in limske borelioze …

ZDA – Rosalind James, entomologinja iz Logana v Utahu, je raziskovala, v kolikšni meri lahko čebelarji z ozonom razkužujejo čebelje satje …

HRVAŠKA – Hrvaški čebelarji so 22. marca 2014 na občnem zboru Hrvaške čebelarske zveze v Zagrebu izvolili novo vodstvo, in sicer predsednika, dva podpredsednika, člane upravnega in nadzornega odbora ter častnega razsodišča …

PROF. VLADIMIR FAJDIGA: SELITEV ČEBEL IZ AŽ- NA LR-SATE

Cenjeni kolegi čebelarji, veseli me, da postajajo naše vrste vse številčnejše in mlajše, torej se ni bati za prihodnost slovenskega čebelarstva. Pred nami – izkušenimi čebelarji pa je naloga, da z besedo in dejanjem, z dobronamernim nasvetom ali praktično pomočjo manj izkušenim ali čebelarjem začetnikom stojimo ves čas ob strani. Koristi od tega bomo imeli vsi, predvsem pa čebele …

MARJAN DEBELAK: MOJE LJUBITELJSKO »AŽ-MAKSI« ČEBELARJENJE

Kot čebelar z majhnim številom čebeljih družin si lahko privoščim bolj nenavadne pripomočke in načine čebelarjenja, kot bi bilo to primerno za »velike«, saj si lahko vzamem več časa za »rejo« posamezne čebelje družine. Zato prikazujem moj način rabe teh panjev zgolj kot zanimivost. Da ti nenavadni načini le niso v škodo drugim čebelarjem, recimo s širjenjem bolezni, ropanjem ali uvajanjem tujih vrst čebel! Tega se seveda tudi držim pri mojem »AŽ-maksi« načinu čeblarjenja, ki je predmet pričujočega zgoščenega poročila o teh, pri meni preizkušenih novostih …

FRANC ŠIVIC: SRŠENI – NAŠI PRIJATELJI ALI SOVRAŽNIKI?

Lani poleti me je poklical čebelar Miladin Mladenov, član ČD Preddvor, in me povabil na obisk v vas Žeje na Gorenjskem, da bi si ogledal in fotografiral veliko gnezdo sršenov, zgrajeno v oknu gospodarskega poslopja …

MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK: KONGRES APITERAPIJE 2014 V PASSAUU

Konec marca so v nemškem mestu Passau tako kot že dvanajstkrat doslej pripravili kongres apiterapije, na katerem je približno 150 raziskovalcev, zdravnikov in čebelarjev predstavljalo svoje apiterapevtske izkušnje. Največ udeležencev kongresa je bilo iz Nemčije, udeležili pa so se ga tudi predstavniki Španije, Madžarske, Švice, Irana, Kanade, Indije, Latvije, Japonske in Slovenije …

TOMAŽ SAMEC: FARMACEVTSKI POGLEDI NA PROPOLIS

V okviru 10. mednarodnega čebelarskega sejma v Gudovcu na Hrvaškem so poleg razstavno-prodajnega sejma potekala tudi strokovna predavanja. Tako je v nedeljo, 9. februarja 2014, prof. dr. Ivan Kosalec, dipl. inž. farm., iz Hrvaške predaval o farmacevtskih pogledih na propolis in izdelke iz tega čebeljega proizvoda …

ANDREJA SMRDELJ: ČEZ POLETJE NIKAKOR NE SMEMO POZABITI NA VODO!

Upam, da se bomo po katastrofalni pomladi poleti končno posladkali najprej s svežim lipovim, potem pa še z manovim medom. Pred točenjem moramo seveda preveriti, ali je med zrel. Če se iz obrnjenega satja kljub tresenju ne cedi med, je ta verjetno zrel. Pokritih naj bo vsaj tretjina pokrovcev …

SUZANA SKERBIŠ, DR. VET. MED.: ČEBELARJI MORAMO BITI DOBRI DIAGNOSTIKI

To leto čebelam ni naklonjeno. Po toplem začetku pomladi je nastopilo hladno, deževno obdobje, v katerem čebele niso nabrale dovolj hrane niti za svoje potrebe. Videti je, da se bo slabo leto nadaljevalo tudi v poletje. Poskrbeti moramo, da čebelam zagotovimo dovolj primerne hrane in cvetnega prahu. Prav pomanjkanje cvetnega prahu je vzrok slabšega razvoja imunskega sistema čebel, zaradi česar so čebele dovzetnejše za druge bolezni …

MAG. KATARINA GROZNIK: KAKO REŠITI PROBLEM KOSTANJEVE ŠIŠKARICE?

Zaradi škode, ki jo na pravem kostanju povzroča kostanjeva šiškarica, in na podlagi izkušenj drugih držav članic EU je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) skušala pridobiti dovoljenje za vnos parazitoida Torymus sinensis, ki naj bi ga izvedel Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica …

MAKS MEDVED: BOMO SEJALI FACELIJO?

Objava članka »Moje izkušnje s setvijo facelije« v Slovenskem čebelarju, št. 7–8/2013, str. 245, je pri več čebelarjih spodbudila zanimanje za setev te rastline zato so me ti bodisi klicali po telefonu bodisi so me osebno obiskali. Želeli so dodatne informacije in tudi seme, ki ga imam v zalogi. Zaradi tega je po mojem primerno, da o najnovejši izkušnji napišem nekaj besed …

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE