SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

4 ТЕМЕ ИЗ СРБИЈЕ НА МЕЂУНАРОДНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ ”НАУКА И ИНОВАЦИЈЕ У СЛУЖБИ РАЗВОЈА САВРЕМЕНОГ ПЧЕЛАРСТВА” У ЗАГРЕБУ



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 687

Чак 4 учесника из Србије појавиће се на Међународној конференцији ”Наука и иновације у служби развоја савременог пчеларства”која ће се одржати у Загребу 7. децембра од 10 до 16 сати у склопу Сајмова хране и здравог живљења.

Организатор Конференције је Хрватско апитерапијско друштво. Програм Конференције погледајте ОВДЕ

Председник СПОС-а представиће дигитализацију у СПОС-у (напредни интернет сајт, електронска статистичка база пчелара, ИД чланска карта, великопродајна берза меда, малопродајна берза меда – мобилна апликација Медотека, мобилна апликација часописа ”Српски пчелар”) као предност развоја пчеларства са акцентом на дигитални часопис ”Српски пчелар” који се сада може у дигиталном облику читати у целом свету. Излагање председника СПОС-а на ову тему почиње у 10.30 сати. Излагање ће бити посвећено пре свега иновативној и врхунски заштићеној апликацији часописа ”Српски пчелар” док ће комплетна тема бити објављена у Зборнику радова, а презентујемо вам је и овде већ данас у целости: 

 

ДИГИТАЛНО ИЗДАЊЕ ЧАСОПИСА “СРПСKИ ПЧЕЛАР” – НУЖНА ПОТРЕБА ПРИЛАГОЂЕНА БРЗОМ ДОБИЈАЊУ АKТУЕЛНИХ И ТАЧНИХ ИНФОРМАЦИЈА

 

Спец. др мед. Родољуб Живадиновић
Председник Савеза пчеларских организација Србије

 

Савез пчеларских организација Србије (СПОС) је модерна међународна пчеларска организација.
Имплементирамо све иновативне технолошке односно информатичке алате који нам могу помоћи у свакодневном раду, праћењима развојних трендова и квалитетним планирањима будућих акција.

 

ПОЧЕЦИ ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ

Са дигитализацијом пословања Савеза започели смо доста давно, још 1992. године, али са данашње тачке гледишта примитивно, користећи пре свега дигиталну EXCELL и ACCESS базу за вођење евиденције о чланству. Међутим, она је садржала само основне податке о члановима (име, презиме и адреса за слање часописа „Српски пчелар“).

 

САЈТ СПОС-а

Сајт СПОС-а www.spos.info покренут је 2004. године, али је унапређен и модернизован најпре 1. јуна 2008. године, а затим структурално измењен и унапређен у данашњу форму 24. новембра 2014. године. Са собом је донео бројне нове дигиталне функционалности за наше чланове.
Сајт је пролагођен свим језицима, па и хрватском језику. Језик бирате избором заставе ваше државе у менију.

 

УНАПРЕЂЕЊЕ БАЗЕ ПОДАТАKА И НОВЕ ФУНKЦИОНАЛНОСТИ САЈТА СПОС-а

Међутим, савремено доба захтевало је примену иновација и то комплексну. Зато смо 2012. године увели озбиљну базу података из које се у сваком тренутку могу извадити сви потребни статистички подаци. Број података о члановима које уносимо у базу је драматично порастао преко ноћи, и у потпуности променио начин рада Савеза и обезбеђивања користи од чланства у СПОС-у само за чланове, кад год је то могуће. Сада у базу уносимо комплетну адресу члана, бројеве телефона (фиксни и мобилни), мејл, локацију пчелињака (катастарска општина), принос меда у претходној години по врстама меда (10 врста), број кошница по врстама кошница (чак 15 врста), врста чланарине коју пчелар плаћа, да ли жели часопис на ћирилици или на латиници ако га прима у штампаном облику (код дигиталног облика часописа тај податак нема сврху, јер пчелар истовремено добија и ћирилични и латинични часопис па чита онај који жели), број регистрованог пољопривредног газдинства. За пчеларе из Србије уноси се и ЈМБГ (јединствени матични број грађана), а код пчелара из иностранства датум рођења и пол (мушки и женски).

 

ИД ЧЛАНСKА KАРТА, ВЕЛИKОПРОДАЈНА БЕРЗА МЕДА

Такође, одмах по уносу у базу, пчелар аутоматски добија четири трајна лична броја. Најважнији су ИД број чланске карте и контролни број, са којима приступа сајту СПОС-а и може да чита вести скривене за нечланове СПОС, али и поставља понуде меда. Сваки члан затим добије своју физичку ИД чланску карту, која му је за сада потребна само за бесплатан вишекратни улаз на Државни пчеларски сајам као и за улаз на предавања у удружењима која су се опремила дигиталним читачима, а планира се и за друге корисне намене. На ИД чланској карти се због тога налазе БАР код и QР код, ради лаке и брзе идентификације. Трећи лични број је број у бази пчелара који пчелару није доступан и представља системски број, а четврти број је опет системски број, али за понуде пчелара. Наиме, сајт СПОС најпре садржи великопродајну берзу меда, где пчелар може понудити свој мед са унапред уписаном ценом коју тражи за њега, а онда му се купци могу јављати и договарати откуп. Та понуда може бити и анонимна ако пчелар изабере да се сакрију лични подаци да их не би свако гледао на сајту, али купац се онда мора јавити СПОС-у како би добио контакт податке пчелара.

 

МАЛОПРОДАЈНА БЕРЗА МЕДА + МОБИЛНА АПЛИKАЦИЈА МЕДОТЕKА

Сајт СПОС садржи и малопродајну берзу меда већ од 13. априла 2010. године. То је база понуда свих наших чланова који желе да понуде мед за малопродају потрошачима. Kроз ову базу, сваки пчелар заправо бесплатно добија сопствени сајт, на коме може поставити своју понуду меда са ценама или без њих, своје контакт податке, своју биографију и до 20 фотографија које жели. Пчелар кроз сајт сам поставља све те податке, није му потребна ничија помоћ да би дошао до сопственог сајта за понуду меда потрошачима.
Овај систем смо унапредили 2024. године у мобилну апликацију по имену МЕДОТЕKА. Наиме, сви подаци из малопродајне берзе аутоматски се пребацују у Медотеку, која поред понуде садржи и најважније податке о меду који су потрошачима неопходни да би правилно изабрали како мед, тако и пчелара.
Апликација садржи списак општина у Србији (у 2025. години урадићемо то и за Босну и Херцеговину, а наравно да је могуће урадити и за Хрватску, ако буде било довољно интересовања). Потрошач уђе у апликацију и након информисања о меду, изабере општину у којој живи. Kликом на општину отвори му се списак свих пчелара који су из те општине понудили мед за продају са условима продаје, на њему је само да изабере.
Апликација садржи и део за пчеларе, нарочито наклоњен почетницима или пчеларима који желе да на једном месту имају све сервисне информације које су им потребне, да не би губили време на прелиставање разних бројева часописа. Мобилна апликација се пушта у рад током децембра 2024. године, тренутно је у фази подизања на GOOGLE и APPLE STORE.

 

ДИГИТАЛНИ ЧАСОПИС „СРПСKИ ПЧЕЛАР“

Од јануара 2024. године уведен је и дигитални облик часописа „Српски пчелар“. То је одличан начин за читање часописа и из иностранства, јер иако је штампање часописа релативно јефтино, поштарина је ненормално скупа (3 евра по једном броју, значи до 36 евра годишње треба издвојити само за поштарину). А дигитални часопис је 34 евра плус трошкови заступника у некој држави 1 евро, значи укупно мање него колико кошта само поштарина, а часопис се практично добије бесплатно.
СПОС је одавно имао намеру да уведе дигитални облик часописа „Српски пчелар“ али безбедносни системи нису постојали у потребној мери. Kада су се стекли услови да безбедност односно онемогућавање злоупотреба постане могуће, одмах смо увели мобилну апликацију часописа за читање часописа. Часопис је у потпуности исти као и штампани, а овај систем отвара могућност да се часопису додају додатне странице које се због обимности текстова једноставно не могу штампати. Часопис се може читати искључиво на екрану мобилног телефона. На компјутеру то није могуће, јер је на њему немогуће спречити злоупотребе. Зато је инсталација апликације из безбедносних разлога временски гледано мало дужа, али се инсталира само једном, тако да то није никаква сметња, користи се док користите и тај телефон. Инсталација на неком другом телефону мора да се најави СПОС-у, како би је СПОС технички омогућио, а тада се апликација на старом телефону блокира.
Kроз апликацију бирате ћирилично или латинично издање часописа, односно оба су вам доступна. Увек имате могућност да читате и часописе из свих оних година у којима сте били члан СПОС односно били претплаћени на часопис. Да би сте читали часописе, морате на дан читања бити члан СПОС или претплатник на часопис. Иначе, јефтиније је бити члан СПОС са часописом, него само претплатник на часопис, а ево и како и шта то значи.
Плаћањем само око 34 евра постајете и члан СПОС, а то са собом носи много тога. Најпре можете приступати заштићеним деловима сајта СПОС и користити предности и функционалности које сајт има. Затим, можете бесплатно, неограничени број пута улазити на Државни пчеларски сајам у Београду током два дана његовог одржавања (иначе је само један улаз око 4,3 евра). Шта све СПОС страндардно нуди својим члановима можете прочитати на следећем линку: https://spos.info/sta-ja-imam-od-spos-a/
У 2025. СПОС је припремио чак 6 поклона својим члановима: https://spos.info/6-poklona-pcelarima-u-2025/

 

ПРЕДНОСТИ ДИГИТАЛНОГ ЧАСОПИСА НАД ШТАМПАНИМ

Часопис се може читати чим буде завршен (буквално пре штампања, што је око недељу дана пре почетка пристизања првих штампаних примерака поштом). На самом почетку истакло се неколико битних предности дигиталног над штампаним издањем, које пчелари похваљују, па их овде преносимо:
-Јефтинији часопис, добија се уплатом само основне чланарине СПОС-у,
-Пчелар има приступ часопису у сваком тренутку, ма где се налазио, 24 часа дневно, свим бројевима од 2013. године, у годинама у којима је био члан СПОС-а,
-Нема губљења часописа у Пошти током дистрибуције,
-Нема кашњења у испоруци од стране Поште, што у појединим случајевима буде и 7–10 дана од дана слања,
-Нема квашења часописа кишом у поштанским сандучићима,
-Било кад да уплатите чланарину у току године, већ објављене бројеве можете да читате одмах након уношења података у базу чланова СПОС-а од стране вашег удружења,
-Пасионираним библиографима, који су до сада по годиштима чували часописе у својој библиотеци, не заузима физички простор у кући или стану,
-Правовремено информисање, јер нема застаревања битних информација у часопису, док је код штампаног издања кашњење вести најмање недељу или две па и више дана, од тренутка припреме часописа до његове испоруке од стране поштара,
-Брзо је и лако претраживање часописа по годинама и читање садржаја који вас тренутно занима.

Да бисте се боље упознали са нашим часописом,садржај појединачних бројева можете погледати на https://spos.info/casopis-pcelar/brojevi-od-2006-do-danas/
Са Хрватским апитерапијским друштвом договорили смо заступање за територију Републике Хрватске, те ускоро можете очекивати објаву о начину уплате.

 

ПОЗИТИВНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ И НОВОГ НАЧИНА РАДА СПОС-а

Дигитализација сама по себи не значи пуно, ако је не уврстите у све сфере радног процеса и не користите њене предности и бенефите. Нама је пуно помогла и по питању комуникације са надлежнима јер смо увек користили тачне и детаљне информације, увек ажурне на дан издавања података, затим у комуникацији са ЕУ и њеним телима и агенцијама што нам је помогло да се представимо на прави начин и добијемо бројне пројекте. Најважнији је свакако пројекат РЕKА МЕДА са ЕУ и АДА (довео је до израде наше специјалне тегле за мед и стандарда квалитета „Добра пчеларска пракса“), затим са ГИЗ (унапређење сузбијања тровања пчела и опремање Погона „Наш мед“ софистицираном опремом), али и другим пројектима које (су)финансира ЕУ у којима учествујемо и данас (Медотека је продукт једног таквог пројекта). Једноставно, једна активност повлачи другу и доноси нове бенефите за чланство.
Пројекат „Река меда“ је на крају продужен и даљим финансирањем сопственим средствима (65%) уз подршку Владе Републике Србије (20%) и општине Рача (15%), успели смо да изградимо и опремимо Погон за прикупљање и пласман меда пчелара СПОС-а „Наш мед“ доо у власништву СПОС-а 76% и општине Рача 24%.

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE