Decembra ove godine navršiće se 80 godina od smrti protojereja stavrofora, profesora pravoslavlja Aleksandra Živanovića (1871-1936), jednog od najznamenitijih učenika profesora Jovana Živanovića.
Aleksandar Živanović, sin siromašnih ali vrednih i čestitih roditelja, rođen je 1871. godine u Titelu. Završio je potpunu gimnaziju u Novom Sadu, a bogosloviju u Sremskim Karlovcima. Ubrzo, po završenom školovanju, položio je ispit za katihetu – profesora srednjih škola i zatim se preselio u Osijek, u kome je živeo do kraja života.
I pored brojnih obaveza kao filozofa – pedagoga i metodičara, pisanja i prevođenja, stizao je da rukovodi odlično uređenim vinogradom i pčelinjakom, i da druge uči kako se sa uspehom pčelari. Pčelario je sa položenom amerikankom profesora Jovana Živanovića. Pored 40 do 60 „amerikanki“ na svom pčelinjaku, uvek je držao i desetak pletara za dobijanje prirodnih rojeva.
Kada je profesor Jovan Živanović 1. oktobra 1896. godine pokrenuo Srpski pčelar „organ za srpske pčelare“, mladi osječki profesor-katiheta Aleksandar već je bio napredni pčelar. NJegovo ime srećemo odmah među prvim saradnicima. NJegovi članci iz praktičnog rada na pčelinjaku našli su se već u prvom broju Srpskog pčelara: Luda matica; Ovogodišnja pčelarska berba; O spekulativnom prihranjivanju, Nosili matica zimi jaja; Dopis o kristalnom medu i o mravljoj kiselini (Srpski pčelar, I godina, str. 29, 35, 42, 59 i 176).
Iako se Aleksandar Živanović kao profesoor-katiheta isticao svojim književnim radovima iz pedagogije, metodike i filozofije u religiji, kroz njegove književne pčelarske radove prodirao je praktičan i narodni duh. On je ne samo negovao već i razvijao praktičnu stranu u pčelarstvu, ceneći u njemu ne samo utrošeno vreme i novac već i jasnoću uprošćavanja rada. To je obeležje svih njegovih pčelarskih pouka, uputa i doživljaja. Vremenom, što je bio stariji sve više je unosio uprošćenog i praktičnog u svoje pčelarenje.
Neka je večna slava i hvala Aleksandru Živanoviću.
Vlastimir Spasić
Glavni i odgovorni urednik
časopisa „Srpski pčelar“