Ових дана, Министарство пољопривреде предузело је више значајних корака ка пуној примени последњих измена Закона о средствима за заштиту биља, чију примену је одложила ковид пандемија.
Више о новом закону донетом још 2019. године и ономе што се од његове примене очекује, обавезно прочитајте ОВДЕ.
Ових дана, Управа за аграрна плаћања расписала је тендер за надоградњу информационог система са модулом за контролу продаје и употребе средстава за заштиту биља.
Овим модулом Министарство пољопривреде жели да надогради електронски регистар пољопривредних газдинстава са лиценцом модула за контролу продаје и употребе средстава за заштиту биља.
Према нашим информацијама, очекује се да то заживи за до годину дана, и донесе огроман напредак у контроли употребе пестицида, евиденцији њихове примене, мањем тровању пчела, као и лакшем доказивању таквих тровања.
Оствариће се контрола продаје и употребе средстава за заштиту биља, и постојаће евиденција који купац (свако пољопривредно газдинство) је купио колико и ког средства. Продаја сваког средства евидентираће се на сваком овлашћеном продајном месту. Продаја пестицида на неовлашћеним местима постоји и сада, а сигурно ће постојати и у неком наредном периоду, те ће та област захтевати веће ангажовање не само фитосанитарне инспекције, већ и полиције и судства, јер су таква нелегална места продаје узрок великих проблема.
Сваки корисник пестицида ће морати да уноси у базу које пестициде користи, те ће се тако ефикасно пратити потрошња.
Све ово треба да створи транспарентно и одговорно окружење за пољопривреднике, трговце пестицидима и релевантне надлежне органе.
Како СПОС додатно сазнаје, Правилник о образовању пољопривредника за правилну употребу пестицида (о сврси обуке имате детаље на горе наведеном линку) је завршен, очекује се његово скоро потписивање и објављивање у Службеном гласнику. Надамо се да ће убрзо након тога кренути и обуке.
Све ово заједно је један огроман корак напред, на чему треба честитати Министарству пољопривреде и Управи за заштиту биља Министарства пољопривреде, посебно министарки Јелени Танасковић, директору Управе Небојши Милосављевићу и начелнику фитосанитарне инспекције Ненаду Милојевићу, који су сви заједничким радом, покренули пуну примену закона из 2019. године и дали нам наду у боље сутра.