Британско национално удружење за педијатрију за смиривање кашља код деце као лек првог избора препоручује мед.
Добро је што се та информација лагано шири и међу нашим педијатрима (ОВДЕ), јер смо сви заједно заборавили старе добре народне лекове који су итекако ефикасни.
Мед остварује више позитивних ефеката на организам код плућних вирусних и бактеријских обољења, а има и локално позитивно дејство још док је у устима, зато се, између осталог, и препоручује да се мед или чај са медом што дуже задржавају у устима. Наиме, ензим који пчеле уграђују у мед (глукозо оксидаза) утиче на стварање водоник пероксида још у устима, нарочито када се мед раствори у топлој течности (чај, млеко). Могућност стварања водоник пероксида зависи и од каталазне активности меда (White, 1963, Dustmann, 1971).
Мед повећава капацитет организма у борби против инфекција тиме што повећава серумско гвожђе, лимфоците, еозинофиле, моноците, серумски бакар, а смањује серумски IgE, плазма феритин, AST, ALT, лактат дехидрогеназу и креатин киназу (Al Waili, 2003).
Изузетно је корисно код наведених инфекција користити и водени раствор прополиса (ОВДЕ). Антивирусно деловање прополиса постоји захваљујући инхибицији транскрипције вируса, инхибицији вирусне полимеразе, везивању флавоноида на нуклеинске киселине или протеине капсиде, као и директној стимулацији имунског система човека по питању стварања интерферона (INF-α,β,γ) који су природни борци против вируса.
Прополис остварује и јако антизапаљенско деловање, што нарочито помаже код бронхијалне астме и алергија. Нарочито се користи за смањење учесталости појаве астматичних напада.
Матични млеч такође проређује астматичне нападе, стишава кашаљ, смањује стварање испљувка и искашљавање. Матични млеч такође скраћује дужину лежања у болници код хроничних неспесифичних болести плућа. Доказано је супресивно деловање протеина матичног млеча на алергијске реакције (Okamoto, 2003).
Др мед. Родољуб Живадиновић
спец. епидемиологије и апитерапеут
*Апитерапија је грана комплементарне медицине која користи пчелиње производе за спречавање настанка и лечење болести људи, али и животиња. Наравно, апитерапија се може примењивати само у државама где је дозвољена њена примена, најдаље у примени апитерапије отишле су државе као што су Немачка, Јапан, САД, Нови Зеланд…