SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ČLANARINA SPOS-a I PRETPLATA NA ČASOPIS „SRPSKI PČELAR“ U 2025.

 

Članarina za 2025. godinu se neće menjati, i ostaje ista kao i u 2024. godini, uprkos ne maloj inflaciji.

SPOS je od prošle godine uveo elektronski časopis ”Srpski pčelar” za zainteresovane pčelare, a za one koje to ne zanima i dalje ostaje štampani oblik časopisa. SPOS će ponovo, nakon dugog niza godina, 2025. godine izdati štampani dvobroj časopisa za jul i avgust na povećanom broju strana, a spremamo i vredne poklone za sve članove, o čemu više u nastavku teksta. 

 

 

ELEКTRONSКO IZDANJE ČASOPISA

 

SPOS je od januara 2024. godine uveo elektronsku verziju časopisa ”Srpski pčelar”, po izboru – na ćirilici ili latinici. Elektronski časopis može da se pregledava isključivo na ekranu samo jednog mobilnog telefona (na računarima ne može iz bezbednosnih razloga, bar dok se ne pojavi pouzdani sistem zaštite).

Za elektronski časopis se ne naplaćuje dodatna članarina, već je članarina identična osnovnoj članarini SPOS-a, u koju je od 2024. godine uključen i elektronski časopis (moći ćete da u elektronskom obliku čitate i sve časopise iz prethodnih godina u kojima ste bili član SPOS-a, počev od 2013. godine kada su uvedene ID članske karte, pa do danas). Članarina za 2025. godinu iznosi:

 

4000 dinara (sa elektronskim časopisom),

5000 dinara (sa štampanim časopisom), 

1100 dinara (porodična članarina). 

 

 

Sada svi pčelari članovi SPOS-a sa osnovnom članarinom, imaju pristup dragocenoj digitalnoj arhivi časopisa ”Srpski pčelar” od 2013. do 2025. godine u svom telefonu gde god se nalazili i u bilo koje doba dana i noći, ako imaju pristup internetu. SPOS razvija sistem da digitalni časopis bude dostupan na telefonu i pčelarima koji primaju štampano izdanje, na žalost taj sistem još uvek nije završen na dan objave članarine za 2025, jer je veoma komplikovano sprečiti moguće zloupotrebe (davanje svoje šifre za elektronski časopis neovlašćenom licu), ali očekujemo da u tome ipak uspemo u dogledno vreme. 

 

 

ČLANARINA ZA 2025. MOŽE DA SE UPLAĆUJE VAŠEM UDRUŽENJU VEĆ OD 6. SEPTEMBRA 2024. КADA JE UDRUŽENJIMA OMOGUĆEN UNOS ČLANOVA U ELEКTRONSКU BAZU ČLANOVA (obrazac sa potrebnim podacima koji se predaju kod učlanjenja možete pronaći OVDE, s tim što se za pčelare iz inostranstva dodaje i pol, a umesto JMBG koristi se datum rođenja kod unosa u bazu).

 

 

POKLONI OD SPOS-a U 2025!  

 

1

 

Od ove godine, preko SPOS-ove mobilne aplikacije MEDOTEKA (startuje već u septembru 2024. godine) dobijate besplatnu promociju prodaje vašeg meda i postajete dostupniji potrošačima, koji će vas lakše pronaći i steći veće poverenje u vas. Takođe, deo aplikacije posvećen je mlađim pčelarima (ali i starijim da se podsete), te će moći da pronađu sve servisne informacije vezane za registraciju pčelinjaka i poljoprivrednog gazdinstva, konkurisanje za subvencije po košnici i za opremu, način uređivanja svog profila za prodaju meda, zakonske uslove za plasman meda na malo i veliko, povoljnije analize meda, organizovanu zaštitu od trovanja pčela, organizovanu zaštitu od krađa pčela, kao i pravnu zaštitu pčelara.

 

 

 

2

 

Veliki broj pčelara se javljao SPOS-u sa upitima o najboljem načinu suzbijanja varoe. Iako se u časopisu o tome redovno piše, SPOS će u 2025. godini, u saradnji sa najboljim stručnjacima i pčelarima praktičarima koji imaju najbolje rezultate u suzbijanju varoe, izdati štampani stručni vodič za suzbijanje varoe „VAROA DESTRUKTOR – POSLEDNJA REČ“ u veličini časopisa „Srpski pčelar“ na čak 28 strana! Vodič neće biti skup tekstova više autora, već jedan jedinstven stručni tekst na navedenu temu. Vodič će vam biti dostavljen u foliji, zajedno sa jednim od brojeva „Srpskog pčelara“ na kućnu adresu. Članovi SPOS sa osnovnom članarinom (i pratećim elektronskim časopisom) moći će da ga čitaju u mobilnoj aplikaciji časopisa (na ćirilici, ali i na latinici u elektronskoj verziji). 

 

(модел насловне стране је радна верзија, коначно графичко решење не мора тако да изгледа)

 

 

3

 

SPOS će u 2025. godini pripremiti još jednu brošuru, ali namenjenu potrošačima pčelinjih proizvoda. Nakon njenog završetka njen sadržaj staviće se na uvid pčelarima kroz časopis i/ili sajt SPOS-a, te će pčelari pre štampe moći da naruče željeni broj komada kako bi cena bila što niža zbog velikog tiraža, a radi podele svojim potrošačima. Ova brošura bi se slala predsednicima udruženja, gde biste je preuzimali u uplaćenom tiražu.

 

4

 

Po istom principu (broj 3), posle dužeg planiranja, počećemo i sa izradom jednolisnih brošura za pravilan tretman voćnih i ratarskih kultura koji ne smeta pčelama i ne truje ih, te će pčelari moći da naruče željeni broj komada po najnižoj mogućoj ceni, kako bi delili okolnim voćarima. Taj model se pokazao kao veoma efikasan u nekim delovima Srbije, i dramatično je smanjio trovanje kroz duži niz godina, jer mnogi poljoprivrednici na žalost ne znaju kako da pravilno tretiraju voćarske i ratarske medonosne kulture, a da ne truju pčele. 

 

 

КAКO ZA SAMO 34 EVRA IZ

 

INOSTRANSTVA ČITATI

 

ELEКTRONSКI ČASOPIS

 

”SRPSКI PČELAR”

 

I ISTOVREMENO

 

POSTATI ČLAN SPOS-a?

 

 

Članovi SPOS-a mogu postati i svi pčelari iz inostranstva ako se učlane preko nekog udruženja u Srbiji, a u svojoj zemlji će čitati elektronski časopis „Srpski pčelar“ na svom telefonu. Pčelari iz inostranstva se mogu učlaniti u SPOS i preko svojih lokalnih udruženja pčelara ili saveza pčelara, koji su već članovi SPOS-a i primaju članarinu za SPOS (npr. Savez udruženja pčelara Republike Srpske). Evo detalja kako se to postiže:  

Sa uvođenjem elektronskog časopisa, konačno se otvara mogućnost da i pčelari iz inostranstva veoma povoljno mogu da čitaju izvrsni časopis ”Srpski pčelar”, po izboru – na ćirilici ili latinici. Naravno da čitanje na taj način nije komforno kao kad je štampano izdanje u pitanju, ali s obzirom da je poštarina za štampano izdanje celih 3 evra po broju (oko 36 evra godišnje), a elektronsko izdanje će koštati svega 4000 dinara (34 evra) i to sa članarinom SPOS-a!

 

Ako neko želi štampani časopis, onda mora doplatiti 36 evra za poštarinu (na 5000 dinara kolika je članarina sa časopisom), što znači da će svom lokalnom udruženju koje je član SPOS-a uplatiti punu članarinu SPOS-a u iznosu od 78,5 evra.

 

Pomenute sume su sume koje se moraju naći na deviznom računu SPOS-a, bez ikakvih odbitaka (proviziju banke snosi uplatilac). Naravno, vaše udruženje će na tu sumu od 34 evra dodati neki sitan novac za proviziju banke, što će neznatno podići cenu članarine prema SPOS-u, ali sve je to daleko ispod 80 evra koliko košta štampani časopis sa isporukom u pretplati za 2025. godinu za inostranstvo. Naravno, prenos članarine sa deviznog računa vašeg udruženja ili saveza ne može se obavljati neograničen broj puta godišnje, jer provizije banaka nisu male. Vaše udruženje će racionalno odrediti te rokove, te se njima obratite. Razmatra se još jedna mogućnost slanja štampanog časopisa u inostranstvo kako bi se pojeftinila poštarina, te ako uspemo u tom pokušaju, obavestićemo vas, ali za sada su mali izgledi.

 

 

 

ŠTA VAŠE UDRUŽENJE ILI SAVEZ

 

TREBA DA URADI?

 

 

Vaše udruženje treba da donese odluku o učlanjivanju u SPOS koji je međunarodna organizacija već godinama unazad, i da tu odluku dostavi SPOS-u. Odluku treba da prati Pristupnica (papir na kome piše da „to i to“ udruženje pčelara pristupa SPOS-u, sa svojim generalijama). Sve to treba skenirati, i zajedno sa Statutom udruženja (elektronska forma ili skeniran) i podacima o otvorenom deviznom računu udruženja, dostaviti na mejl SPOS-a [email protected]

 

Time je učlanjenje u SPOS završeno, i članarine se mogu prenositi SPOS-u na njegov devizni račun. Vaše Udruženje će sve vas članove unositi u elektronsku bazu članova SPOS-a, tako što će nakon učlanjenja u SPOS dobiti šifru za pristup bazi.

 

 

 

NE PRIMATE SAMO ČASOPIS,

 

VEĆ STE I ČLAN SPOS-a!

 

ŠTA VAM TO JOŠ DONOSI? 

 

 

Pčelari iz inostranstva ovim postupkom nisu samo postali čitaoci časopisa ”Srpski pčelar” za svega 34 evra, već su i članovi SPOS-a! To znači mnogo toga!

 

Time imate neograničen broj besplatnih ulaza na Državni pčelarski sajam u Beogradu (do sad ste za svaki ulaz plaćali posebnu ulaznicu od oko 4,2 evra). Imate pravo na pristup standardu kvaliteta ”Dobra pčelarska praksa” i korišćenje tegle SPOS-a.

Preko SPOS-ove mobilne aplikacije MEDOTEKA imate besplatnu promociju prodaje vašeg meda i postajete dostupniji potrošačima, koji će vas lakše pronaći i steći veće poverenje u vas. 

 

Кao što je poznato, brend meda pčelara SPOS-a je ”NAŠ MED”. Osmišljavanjem tog imena, predsednik SPOS-a je razmišljao i o budućnosti, odnosno na vreme kada će granice ponovo biti ”mekane” (ekonomsko ujedinjenje regiona je realna perspektiva) te ćemo tada moći da zajednički plasiramo naš zajednički med preko Pogona za prikupljanje i plasman meda pčelara SPOS-a ”NAŠ MED”. Naravno, to bi važilo samo za one koji to budu želeli, svakako će tu cena meda davati poslednju reč.

 

Ostale pogodnosti članstva u SPOS-u su identične kao i za sve pčelare iz Srbije (naravno one koje su primenljive na inostranstvo bez dodatnih troškova), i možete ih pronaći OVDE

 

 

KLASIČNA PRETPLATA NA ČASOPIS ZA INOSTRANSTVO 

 

Klasična pretplata na časopis je 80 evra godišnje za inostranstvo (ako želite štampani časopis da primate na kućnu adresu), 50 evra godišnje ako želite elektronski časopis (ako se učlanite u SPOS, članarina sa dobijanjem elektronskog časopisa je svega 34 evra), a za Srbiju 5500 dinara. Naravno, to je novac koji se mora naći na računu SPOS-a, a uplatilac podnosi trošak provizije. Kao pretplatnik, nemate nikakve benefite koje donosi članstvo u SPOS. 

 

 

*Sve ostale bitne informacije oko članarine identične su kao i 2023. godine (OVDE).