Kanadski pčelari, sezonu 2015/2016, započeli su u pozadini dvostrukog pada otkupne cene meda i porasta poteškoća u maloprodaji. Razlog za nastalu situaciju stručnjaci vide, pre svega u rekordnom medobranju u 2015. godini (43,2 hiljade tona, što je za 11,4 odsto više u odnosu na prethodnu godinu), pada cene meda na svetskom tržištu i povećanja kvote uvoza kanadskih kompanija, jeftinog meda iz Argentine, Brazila, Kine i drugih zemalja. U vezi sa tim, kanadski pčelar A. Kempbel (A. Kampbell), u aprilu, postavio je na internetu peticiju, u kojoj je za poteškoće kanadskih pčelara, okrivio kompaniju Bili Bi (Billy Bee), koja kontroliše 50 odsto tržišta u zemlji i aktivno posluje u oblasti nabavke, prerade i prodaje na domaćem tržištu, kao i na izvozu i uvozu meda.
U peticiji se ističe da je otkupna cena meda u Kanadi, u odnosu na 2015. pala sa 2,4 na 1,4 dolara za funtu (1 funta – 453 grama, napomena priređivača), da police u super marketima “pucaju” pod težinom mešanog lokalnog i jeftinog uvoznog meda, pod nazivom “Prvoklasni kanadski med” (“Canada No.1 Grade”), a pčelari ne mogu prodati značajan deo prošlogodišnjeg meda i bili su na ivici bankrota. U peticiji se navodi, da 7 hiljada pčelara sa 0,6 miliona pčelinjih društava, godišnje proizvedu oko 35 hiljada tona meda, što je dovoljno da zadovolji potrebe kanađana, pa čak i oko 40 odsto da bude izvezeno. Prema Kempbelu, povećanje uvoza jeftinog meda, od strane kanadskih kompanija, u datim okolnostima, potkopava temelje nacionalnog pčelarstva i zaslužuje javnu osudu. Peticiju završava pozivom potrošača da kupuju med direktno od pčelara.
Peticija je naišla na široku podršku na društvenim mrežama i primorala je kompaniju Bili Bi da odgovori na optužbe. Podpresednik marketinga ove kompanije A. Fust, potvrdio je da je njegova kompanija “razočarana oštrinom peticije” i da dovodi u pitanje objektivnost autora, na ukupnu situaciju na kanadskom tržištu meda i da ne odražava kolektivno mišljenje pčelara. U isto vreme, A. Fust je potvrdio, da je poslednjih nekoliko godina, njegova kompanija kupovala i nastavlja da kupuje med u Argentini, radi homogenizovanja sa domaćim medom, radi “poboljšanja ukusa i karakteristike proizvoda”, kao i organski med u Brazilu, s obzirom da je potražnja za ovim medom u Kanadi veća od ponude. Međutim, prema A. Fustu, obim ove transakcije je relativno mali, a 85 odsto obrađenog meda u preduzeću Bili Bi, ima “kanadsko poreklo”. On je takođe naglasio, da se postavljanjem natpisa “Prvoklasni kanadski med” na mešavini meda, proizvednog od strane kompanije, ne krše postojeći propisi u Kanadi, jer natpis govori samo o kvalitetu prizvoda, u sklađenog sa propisima, ali ne i o njegovom geografskom poreklu.
Predsednik kanadskog Saveta za med (Canadian Honey Council) K. Nikson priznao je postojanje “nejasnoće” trenutnog kanadskog standard za med, ali je našao za neophodnim da naglasi, da potrošači imaju pravo da dobiju istinitre informacije pri kupovioni meda i da kompanije treba da, pri kupovini, preferiraju prerađivače kanadskog meda.
Šire informacije:
– Interesi kanadskih i američkih komapnija za med su usko povezani. Kanadsku kompaniju Bili Bi je, 2008. godine, kupila američka komapnija za hranu, McCormick & Co, za 75 miliona dolara. U to vreme, godišnji promet robe u trgovinama Bili Bi iznosio je 37 miliona dolara, a kompanije McCormick & Co 2,9 milijardi dolara;
– Poslednjih nekoliko godina prisutna je tendencija smanjenja izvoza kanadskog meda i istovremeno povećanja uvoza. U 2014. godini izvezeno je 9,4 tone kanadskog meda, uključujući 5,9 tone meda iz SAD, Japana 3,1 tonu i Kine 0,25 tone. Uvoz meda iz Brazila, Argentine, Novog Zelanda i drugih zemalja iznosio je 6,3 hiljade tona;
– 85 odsto meda proizvedenog u Kanadi potiče od genetski modifikovane uljane repice i stoga nesme se smatrati organskim proizvodom;
– Gubitak pčelinjih zajednica u Kanadi, tokom zime 2014/2015 iznosio je 16,4 % (zimi 2007/2008 – 35%)
– 2019. godine u Montrealu će se održati 46. Međunarodni kongres Apimondije. Član kongresa objavio je veliki broj informacija o različitim aspektima kanadskog pčelarstva.
Izvor: http://www.apiworld.ru/
Priredio: Vlastimir Spasić