Иако је Закон о средствима за заштиту биља иновиран још у првом кварталу 2019. године, до данас није започета обука пољопривредника за правилан третман (одложена због короне), без кога не би могли ни да купују пестициде, а камоли да их примењују.
Детаљније о новинама које је поменути Закон донео 2019. године ОБАВЕЗНО прочитајте ОВДЕ.
Директор Управе за заштиту биља Министарства пољопривреде управо је изјавио за РТС: „Ми ценимо да око 200.000 њих треба да прође обуку. Очекујемо да до краја године усвојимо правилник, да кренемо. Ангажовали смо и научне институције и пољопривредне службе да што пре обучимо тај велики број људи, да добију сертификат који ће да им служи као улазница, оносно дозвола за куповину средстава за заштиту биља“.
Ова изванредна вест даје нам наду, после 4 године чекања, да ће већ следеће године доћи до потпуног уређења ове неуређене области, у којој свако сматра да може да третира биљне културе често без икаквог знања, а још мање одговорности, не водећи рачуна о томе да ли убија нециљане организме, од којих су најважније пчеле.
Молимо Министарство пољопривреде да у обуку укључи и обавезу пољопривредника да воде рачуна да се пчеле могу убијати и третманима ван цветања гајених култура, када око третираних биљака има медоносног корова, који се најпре мора покосити, па онда третирати гајено биље.
Министарство пољопривреде располаже изванредним материјалом за обуку пољопривредника из пилот пројекта 2005. године када је обучено 500 пољопривредника, те очекујемо да и садашња обука буде изванредна.
Велика захвалност на покретању примене овог дела Закона министарки пољопривреде Јелени Танасковић и директору Управе за заштиту биља Небојши Милосављевићу!