SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ОДРЖАН САСТАНАК ВИШЕ ЕВРОПСКИХ ПЧЕЛАРСКИХ УДРУЖЕЊА И ЗАДРУГА



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 474

Дана 9. априла 2024. године одржан је онлајн састанак више пчеларских организација са територије Европе.

Састанку је присуствовало 14 представника следећих организација: BEE LIFE, COPA COGECA, EPBA, UNAAPI, CONAPI, CARI и EBA.

Сесију је водила научни директор и руководилац пројекта Ноа Симон Делсо.

Европски пчеларски савез (ЕБА) су на састанку представљали Уршка Ратајац из Словеније и Петер Бросс из Мађарске.

Циљ састанка је био да се договоре даље активности у циљу промоције меда са територије Европе, уз указивање на недостатке увозног меда, односно ”меда”. Прву такву иницијативу покренула је ЕБА званично крајем марта што је и један од главних циљева оснивања ЕБА, а главни покретачи читаве иницијативе за организацију овог састанка били су већи пчелари из Шпаније и Италије, који мед продају у бурадима и тренутно не могу да га продају пунионицама и прерађивачима због неконкурентне цене у односу на увозни мед из Азије. Тренутне продајне цене (2-4 €/кг) не покривају трошкове производње.  Тренутна цена полифлорног меда је мања од 2 евра/кг у неким земљама (Бугарска, Румунија, Мађарска…), што указује на то да је производња меда у ЕУ неекономична.

Припрема се технички извештај са анализама података Еуростата о увозу и потрошњи меда у Европи, извршен је и попис трговачких цена увозног и домаћег меда. На основу података из овог извештаја припремиће се брошура и разни кратки мултимедијални прилози које би све укључене организације лако могле да деле на својим сајтовима и друштвеним мрежама.

Разговарало се о томе да ли желимо да се посветимо само позитивној промоцији европског меда или да се бавимо давањем упозорења на квалитет увозног меда.

Професионалци пчелари желе да се циља на супермаркете, јер верују да они стварају овакво стање на тржишту стварајући потражњу за јефтиним медом у најмању руку сумњивог квалитета.

Већина учесника жели да се спроводе велике заједничке европске акције, па је један од предлогабио да се то уради на Светски дан пчела, 20. мај. Неки су истицали да је мај неповољно време јер је врхунац пчеларске сезоне те су пчелари заузети, а до тада имамо јако мало времена да се припремимо. И представници ЕБА су се изјаснили да је ЕБА против такве идеје у то доба године.

Други предлог је био да се са мањим активностима крене већ у мају, а да се већа акција спроведе у септембру или октобру.

Идеја је била да из сваке земље аутобус пчелара оде у Брисел, где би се организовао протест испред Европског парламента, а протести би се одржавали и у свакој земљи, у главним градовима, испред Парламента или Министарства пољопривреде, без обзира да ли је држава чланица или није чланица ЕУ, чиме би се показало јединство европских пчелара. Како је рекао Петер Бросс, ако би се донела одлука да се организују протести, то би значило да пчелари са заставама 27 земаља, плус заставе земаља чланица ЕБА које нису чланице ЕУ, треба да представе све пчеларе у Бриселу, а истог дана у исто време у главном граду сваке земље чланице најмање 1.000 пчелара треба да демонстрира. Када се све сабере, процена је да би тог дана демонстрирало близу 30.000 пчелара, што би било лако постићи, јер је то 5-7% пчелара. Сви се слажу да је нека врста протеста неопходна, пошто би једна од важних порука – ма колико то чудно звучало – била упућена управо нама самима (пчеларима): Нисте сами!

Више пута је у дискусији речено да су за ситуацију одговорни велики пакери меда, који снабдевају велике трговинске ланце фалсификованим медом. Закључено је да произвођачи меда нису одговорни за ову ситуацију. Извозници меда (слично пчеларима) су само рањиви играчи на међународном тржишту меда. За ситуацију је одговорна пре свега пословна политика супермаркета, јер они практично имају 2 циља:

  • да мед треба да остане јефтин,
  • да мед будеформално легалан (уз поштовањеДирективуео меду, која је функционално слаба, односно не бави се довољно природношћу меда).

Било је мишљења да би маркетиншка промена тржишта меда у правцу стварања тражње за домаћим медом теоретски могла да се примени, али да би практична реализација трајала много година. Такве акције укључују и следеће:

  • праћење, односно следљивост меда из трећих земаља до нивоа произвођача,
  • укључивање још више параметара квалитета и природности меда у актуелну Директиву о меду,
  • ванредно убрзање рада референтне лабораторије Европске уније (ЈРЦ) у вези са испитивањем меда,
  • јединствена промоција и рекламирање меда произведеног у Европи уз подршку Европске комисије,
  • повећање стопе царине за мед који долази у Европу из трећих земаља.

Петер Бросс је указао на то да потрошачи данас скоро да не могу наћи европски мед на полицама маркета у Европској унији. Поставља се питање какав се то онда мед налази на полицама у земљама чланицама. Углавном доминирају такозване мешавине ЕУ и ван ЕУ медова. Нема меда ЕУ порекла.Зато неће бити лако рекламирати европски мед, када га све мање има на полицама маркета. Нова правила обележавања меда по земљама порекла ће умногоме у наредном периоду допринети промени наведене слике. Честитамо идејном творцу ове идеје Боштјану Ночу, председнику Пчеларског савеза Словеније, који је покренуо иницијативу за увођење таквих правила на нивоу ЕУ, а коју су касније подржале и остале пчеларске организације Европе.

На крају је закључено да нам је потребна заједничка порука коју би на било који начин делиле све укључене земље или организације (земље које не желе протесте нису у обавези да то учине).

О финансирању кампање није довољно разговарано, осим што се сматра да најаве неће бити скупе, јер можемо да користимо постојећу комуникациону инфраструктуру појединих организација (веб сајтове, друштвене мреже). Следећи кораци су комплетирање техничког извештаја, припрема заједничке изјаве или писма, затим да се то преведе на све језике,а да се краће верзије порука изведених из њега пласирају на друштвене мреже. Појединачне земље учествују у мери у којој су у могућности.

На крају се за реч јавила Уршка Ратајац из ЕБА, нагласивши да је очигледно да присутне организације имају одређене заједничке циљеве са ЕБА те да ће извесна сарадња вероватно бити могућа у будућности, али да не може да се изјасни о детаљима јер ЕБА наредних дана бира своје руководство на основу програма рада, те да ће после избора моћи више да се разговара о начинима сарадње. Рекла је да је ЕБА већ послала писмо свим посланицима Европског парламента са сличном поруком о промоцији европског меда, што је био и један од главних циљева оснивања ЕБА. Изнела је и мишљење о неколико важних ствари: (1) да је потребно да се фокусирамо и на ширу јавност и на доносиоце одлука односно политичаре, (2) да у великој мери треба наглашавати добре особине европског меда а у мањој мери говорити о лошем квалитету увозног меда, (3) да је погодније време за веће кампање на јесен и (4) да сматрамо да је од борбе са трговинама важнија борба за подизање свести потрошача, јер управо потражња крајњих потрошача обликује тржиште.

Представник COPA COGECA је указао да се електронски упитници – које је организација припремила и затражила од земаља чланица да попуне – увелико обрађују, и да садрже много корисних информација за анализу стања на тржишту. Подаци ће бити објављени на наредном састанку 23. априла.

Представници многих земаља указали су да је велики проблем у трговачким ланцима и то што се на етикети тегле меда налази застава неке земље, а да мед није произведен у тој земљи. Застава означава само место производње (пуњење), а не порекло меда у тегли. Против овога је неопходно иступити на нивоу ЕУ и целе Европе.

Најважнија порука овог онлајн састанка је да само сарадњом пчелара целе Европе и одлучним заједничким деловањем можемо постићи резултате најкраћем могућем року, а у циљу побољшања ситуације у пчеларском сектору која је катастрофална у свим европским земљама без изузетка. 

 

 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE