Према Министарству пољопривреде и хране Московске области, 2020. године, ветеринари у региону су узели 1.974 узорка и спровели 11.844 испитивања меда.
Само на викенд сајмовима, мобилне ветеринарске лабораторије тестирале су 240 узорака овог производа. У почетку су провераване његове органолептичке карактеристике: боја, арома, укус, конзистенција, кристализација. Након тога, узорци су тестирани у лабораторијама на присуство „нечистоћа“ које нису типичне за природни мед, укључујући шећере и скробни сируп, скроб и брашно.
Према вршиоцу дужности министра пољопривреде и хране Московске области Сергеја Воскресенског, као резултат контроле, чак 69 серија лажног меда није смело да се нађе у продаји.
Сергеј Воскресенски је подсетио да на пијацама и тржним центрима Московске области можете од продавца затражити закључак ветеринарско-санитарног прегледа купљеног производа. Недостатак ветеринарског сертификата за мед указује на кршење прописа који регулишу промет производа животињског порекла или на продају фалсификованог меда. Друга објашњења попут „мед је прерађен и самим тим…“ нису ништа друго до покушај обмане лаковерног купца.
(Извор: www.apiworld.ru)