“Društvo voćara Vojvodine” je 12. 12. 2015. godine organizovalo Savetovanje o unapređenju proizvodnje voća.
Za organizatora :Prof. dr Zoran Keserović i Doc.dr Dragoslav Ivanišević,Poljoprivredni fakultet Departman za voćarstvo,vinogradarstvo I hortikulturu ,Srpska akademija nauka i umetnosti i Odbor za selo .Savetovanje se odrzalo u velikoj sali kongresnog centra Novosadskog sajma.
Savetovanje je organizovano na najvišem nivou, sa izuzetno prefinjeno odabranim temama za savremeno voćarstvo. Brojni predavači iz inostranstva, medju kojima su Michaele Bravetti, Gianluca Pasi i Giancarlo Colelli iz Italije , Adama Paradowskog iz Poljske, kao i domaćih profesora Keserivić i ostalih, našla se i moja malenkost ispred „Odbora za zaštitu pčela saveza pcelarskih organizacija Srbije”,u nepunih deset minuta govora, u vidu obraćanja prisutnima , kao pčelar ali i kao voćar, a najvise kao predstavnik SpoS-a, odbora u zalaganju za očuvanje pčela.Prisutno je bilo više stotina vodećih proizvodjača voća iz Srbije.Kako je prof.dr Keserovic u svom izlaganju napomenuo da je 2015. godina bila losa za vocare , uporedjujući sa njihovom procenom, prisutnima sam napomenuo da je za pčelare 2015. godina KATASTROFALNA ! Da, pored suncokretove paše gde je bilo najviše stradanja pčelinjih zajednica, pčelari imaju ogroman problem i sa voćarima , prvenstveno sa proizvodjačima jabuka koji prskajući protiv “rutave bube” istim sredstvom bukvalno uništavaju stotine pčelinjih zajednica. Dao sam primer prskanja jabuka u Alibunaru 2015. godine. Zamolio sam i pozvao na saradnju prisutne voćare sa ciljem da koriste sredstva koja nisu otrovna za pčele , da ako vec koriste sredstva koja uticu na zdravlje i zivot pčela dva puta precizno mere dozvoljenu dozu , da prskaju u skladu sa zakonom, da obavestavaju pčelare čiji su pčelinjaci u okolini o vremenu tretiranja. Pokušao sam da ukažem da nam je samo moral potreban prema pčelama,da ne smemo da ostanemo bez pčela, jer o njihovojnoj ulozi u voćarstvu ne treba ni pricati .…Moje izlaganje je sa paznjom slušano. Zavrsio sam recenicom “ Sacuvajmo pcele “ ,i kao znak apsolutne podrške, dobio veoma jak aplauz… Odmah je i profesor dr Zoran Keserovic zatražio reč i nadovezao se na moje izlaganje, objašnjavajuci da mu je veoma drago i značajno to što se “neko” iz SpoS-a pojavio, konstatujući da nikada do sada naših zajedničkih sastanaka nije bilo, da nam je vidjenje u skorije vreme potrebno, jer voćari imaju problem sa unštavanjem “rutave bube” a čije suzbijanje direktno pogubno utiče na pčele…
Javno je predložio sastanak pčelara, povrtara i voćara, jer su nam interesi zajednicki.
Procena mi je da “odbor za zaštitu pčela” na ovakvim skupovima mora biti prisutan , sa spremljenom temom “Uloga I zaštita pčela u voćarstvu, poseban tretman itd”. Kako ovakve voćarske manifestacije prate I brojni štandovi sa promo materijalima raznih proizvodjaca opreme I sredstava koja se koriste za zaštitu bilja, ideja je da I “odbor za zastitu pčela” u dogledno vreme mora imati pripremljen štand za ovakve manifestacije gde ce prisutnima deliti marketinške materijale u vidu bedzeva, flajera I ostalog ali sa jasnom porukom SAČUVAJMO PČELE !
Dejan Markovic
Odbor za zastitu pcela SPOS