Iz štampe je izašao oktobarski broj časopisa "Slovenski čebelar".
Evo i sadržaja:
UVODNIK
Aleš Rodman
OHRANIMO ČEBELE
ODMEVI
ČEBELARSKI MOJSTRI
IZ ZNANOSTI IN PRAKSE
Vlado Auguštin: Prezimovanje čebeljih družin v medišču
Dr. Maja Smodiš Škerl: Čebelji fitnes – vplivi krmljenja na čebelje družine (VI. del)
Dr. Peter Kozmus: Ukrep menjava čebeljih matic v letu 2013
Franc Šivic in Vlado Auguštin: Novice iz sveta
IZ PRAKSE ZA PRAKSO
Milan Zupanc: Uničevanje varoj s sublimacijo
DELO ČEBELARJA PO MESECIH
Franc Podrižnik: Čebelarjeva opravila v oktobru
VETERINARSKI NASVETI
Mag. Lidija Matavž, dr. vet. med.: Jesensko zdravljenje čebel z varozo
VPRAŠANJA IN ODGOVORI
ZGODOVINA ČEBELARSTVA
Zaslužni prof. dr. Andrej Šalehar: Prvo v slovenščini tiskano poročilo o čebelarstvu
DOGODKI IN OBVESTILA
OBVESTILA ČZS
MALI OGLASI
OSMRTNICE
IZ VSEBINE
VLADO AUGUŠTIN: PREZIMOVANJE ČEBELJIH DRUŽIN V MEDIŠČU
Med čebelarji je bilo že veliko razprav o tem, na kakšen način čebelje družine uspešno pripraviti za prezimovanje. Eden izmed uspešnih načinov priprave čebel za zimo je tudi prezimovanje čebel v mediščih. Ta način prezimovanja je priporočljiv zlasti za čebelarje z manjšim številom panjev v čebelnjaku, ki stoji na prostem v naravi, kjer je pozimi več vlage …
DR. MAJA SMODIŠ ŠKERL: ČEBELJI FITNES – VPLIVI KRMLJENJA NA ČEBELJE DRUŽINE (VI. DEL)
Letos poleti so čebelarji iz nekaterih krajev po Sloveniji zaskrbljeno opažali, da se med v satju zelo hitro strjuje. Takšen cementni med je skoraj nemogoče iztočiti iz satja. Še večji problem se lahko pojavi, kadar ga družine naberejo za zimsko zalogo. Gre namreč za med iz mane, ki vsebuje več kot 10 odstotkov melecitoznega sladkorja (Imdorf in sod., 1985a) …
DR. PETER KOZMUS: UKREP MENJAVA ČEBELJIH MATIC V LETU 2013
V okviru uredbe o izvajanju programa ukrepov na področju čebelarstva v letih 2011–2013 smo v Sloveniji tudi letos izvedli ukrep menjave čebeljih matic. Cilji menjave so bili …
FRANC ŠIVIC IN VLADO AUGUŠTIN: NOVICE IZ SVETA
ITALIJA – Renato Garibaldi, poklicni čebelar iz Karnije, mi je sporočil, da se je po desetih letih v Furlaniji znova razmnožil medeči škržat (Metcalfa pruinosa Say) …
NEMČIJA – Sicer pa je Nemčija država, v kateri je od vseh članic Evropske unije registriranih največ sredstev za zatiranje varoj. Zdaj testirajo še dve, ki ju že uradno uporabljajo v nekaterih zveznih državah ZDA. To sta sredstvi, imenovani Mite Away Quick Strips in Hopguard …
KITAJSKA – Kitajski med že desetletja povzroča težave kupcem in tržnim inšpektorjem, saj so utemeljeno zaskrbljeni za svoje zdravje oz. za zdravje porabnikov. Kitajci se nikakor ne morejo znebiti slabih proizvodnih navad in zalog medu, ki so se nakopičile v letih prepovedi uvoza medu iz te države, čeprav je med tudi tedaj našel pot do porabnikov …
ZDA – V minulih letih je bilo že veliko napisanega o motnji propadanja čebeljih družin, tako imenovanem CCD (Colony Collapse Disorder), pri katerem večina čebel v nekaj dneh izgine iz panja, matica in zalega pa propadejo …
MILAN ZUPANC: UNIČEVANJE VAROJ S SUBLIMACIJO
Ko so se pojavile prve zamisli o smotrnosti sublimiranja kristalizirane oksalne kisline za zatiranje varoj v panjih, smo skušali čebelarji postopek čim bolj poenostaviti, tako da bi bil ta učinkovit in varen, brez uporabe odprtega ognja ter priročen tako za uporabnika čebelarja kot tudi za čebele …
FRANC PODRIŽNIK: ČEBELARJEVA OPRAVILA V OKTOBRU
Poletje se je prevesilo v jesen. Dan se je že zelo skrajšal in temperature se počasi, a vztrajno znižujejo. Narava se je umirila in se pripravlja na dolgotrajen zimski počitek. Pretok sokov v rastlinah pojenjuje. Prve slane uničijo še preostalo cvetje in listnato zelenje. Medenje v naravi dokončno usahne …
MAG. LIDIJA MATAVŽ, DR. VET. MED.: JESENSKO ZDRAVLJENJE ČEBEL Z VAROZO
Preprečevanje varoze, tj. bolezni čebel, ki vsako leto povzroči odmrtje številnih čebeljih družin, je proces, ki traja vse leto. Kljub velikim naporom, ki jih čebelarji in veterinarji vlagamo v preprečevanje te parazitarne bolezni, smo prejšnjo zimo izgubili kar 15 odstotkov čebeljih družin (normalne zimske izgube naj bi bile do 10-odstotne). Ponekod so izgubili celo 50 ali več odstotkov čebeljih družin …
ZASLUŽNI PROF. DR. ANDREJ ŠALEHAR: PRVO V SLOVENŠČINI TISKANO POROČILO O ČEBELARSTVU
Leta 1789 je na Dunaju izšla knjiga z naslovom Kmetam sa potrebo inu pomozh, ki jo je napisal R. Z. Becker, v slovenščino pa jo je prevedel Marko Pohlin. 33. poglavje vsebuje tudi zapise o čebelarstvu na Kranjskem, to pa je verjetno prvo v slovenščini natisnjeno poročilo o čebelarstvu …