SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 066/644-09-09

У ВЛАДИ СРБИЈЕ ОДРЖАН ВАЖАН САСТАНАК О МЕДУ И МЛЕКУ



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 3.404

Овај мултидисциплинарни састанак на овако високом нивоу је заказан због великих проблема са фалсификованим, неисправним, лажно декларисаним, често и штетним медом и млеком на тржишту Србије, који долазе од несавесних фирми пакера меда и млека, а преплавили су наше тржиште.

Сурогат меда се прави без пчела, без икакве биолошке вредности (коју меду иначе обезбеђују пчеле додавањем у њега биолошки активних материја), у ком процесу му се додаје чак и жива сода, и све се то нуди потрошачима по мизерно ниским ценама. Многе трговине које немају пословни морал саучествују у томе иако знају шта продају, јер на јефтином меду формирају веће марже. Наравно, има и незнања, али након што су урађене анализе меда које су показале шта се продаје у 7 великих српских маркета, оправдања више нема.

У млеко се додају биљне масти, или се млеко у праху реконституише додавањем воде, и све то ставља на тржиште без законски прописаног обавештавања потрошача декларацијом шта се заправо налази у амбалажи.

Због свега тога, домаћа производња меда и млека пропада, а цвета производња и увоз лажног и лажно декларисаног меда и млека, јер контроле квалитета нема.

То је разлог зашто су се удружења произвођача млека и меда заједно обратила надлежнима ради организовања првог састанка на овако високом нивоу, како би се разрешило питање да ли држава хоће или неће да предузме потребне мере да се ови проблеми реше. Нелојална конкуренција убија произвођаче меда и млека, држава због свих економских превара у производњи хране и пића губи далеко више од милијарду евра годишње на име пореза и акциза, буквално се води рат против државе од стране великог капитала који је нашао начин да енормно зарађује на лажним и лажно декларисаним производима, док га произвођачи и опљачкана држава савршено не интересују. Поврх тога, у целу причу је умешан и криминално стечени новац, јер се упливом у прехрамбену индустрију исти тај новац успешно пере, а и даље остварују енормне зараде. Држава је највећи губитник заједно са свима нама, јер смо сви ми држава. Замислите шта би држава могла да уради са додатних милијарду или милијарду и по евра новог прилива у буџет сваке године? Било би новца за све где данас недостаје, а тренутно тај новац иде у џепове криминалаца. Поврх тога, држава би уштедела силан новац за субвенције које добрим делом не би ни биле потребне када би тржиште било фер и поштено, а произвођачи могли да свој производ продају по реалним ценама и тако зараде за живот.

Што се тиче пчеларства, ситуација је на ивици амбиса, јер сви знамо да је евро у последњих десетак година девалвирао за око 100%, те и тренутне актуелне цене меда које су бедне, једноставно заправо представљају дупло ниже цене од некадашњих. А како и не би, када је по последњем истраживању присутно 79,13% сурогата меда на тржишту Србије, тј. у маркетима. Последњих месеци урађена су бројна истраживања тржишта и у Европи и код нас, и закључак је наравно да су високи проценти неисправног меда забележени у трговинама, а код пчелара је скоро 100% исправан мед, што је наравно и очекивано. Логично се закључује да је проблем у фирмама које практично производе лажни мед, или минорно откупљеним количинама меда од пчелара додају различите врсте шећера, а то нико редовно не контролише.

 

Испред државе састанку је присуствовало следећих 10 представника:

 

-Шеф Кабинета председника Владе Републике Србије Жарко Мићин, који је водио састанак;

-Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић;

-Саветник председника Републике Србије за пољопривреду проф. др Драган Гламочић;

-Саветник председника Владе Републике Србије за пољопривреду Данило Голубовић;

-Помоћник министра пољопривреде др Ненад Катанић;

-Помоћник министра пољопривреде Александар Богићевић;

-Директор Управе за ветерину Живко Матијевић;

-Директор Управе за аграрна плаћања Слободан Николовски;

-Директор Акредитационог тела Србије Драган Пушара;

-Начелник Лабораторије за безбедност хране и испитивање квалитета млека Дирекције за националне референтне лабораторије др Славољуб Станојевић.

 

Испред произвођача меда и млека, састанку су присуствовали:

 

-Спец. др вет. мед. Милош Трајковић и Милан Туцаковић из Удружења одгајивача говеда централне Србије;

-Горан Васић и Душан Филиповић из Удружења произвођача млека Мачванског округа;

-Спец. др мед. Родољуб Живадиновић из Савеза пчеларских организација Србије.

 

У име тренутно најнапредније српске лабораторије за утврђивање економских превара у храни и пићима, односно њихове природности, састанку је присуствовао дипл. инж. технологије Иван Смајловић, директор лабораторије „Ана Лаб д.о.о.” Панчево.

 

Иако ће то можда звучати као фраза, разговор је био више него отворен. Овде ћемо говорити само о меду, произвођачи млека имају своје извештаје објављене на интернету.

Председник СПОС-а изнео је стање на тржишту меда као и стање самог пчеларства. Изнео је податке о томе како се до тржишта тешко долази због несносно великог броја сурогата меда присутног на тржишту. (Контроле су минималне још од времена претходне министарке пољопривреде, јер је тада потпуно замро раније успостављен систем пријаве сумњи електронским путем, и добијања одговора у року од 15 дана од надлежних, на тему тога шта су предузели по пријави (ОВДЕ и ОВДЕ). Тај систем је био одличан и добро је функционисао, дајући вам писани траг о пријави и њеним ефектима. Огромне количине неисправног меда су тада склањане са тржишта, многи пакери који су стављали неисправан мед у промет су избачени из бројних маркета, а један је и ухапшен (ОВДЕ).)

Такође је изнео информацију да пчелари масовно смањују пчелињак распродајући и поклањајући тешком муком стечена пчелиња друштва. Све већи број пчелара и напушта пчеларство у потпуности, јер више не могу да финансирају пчеларску производњу из џепа, без икаквих прихода, односно са дебелим минусом.

Изнео је крајње отворено сва своја најважнија сазнања о фалсификаторима меда, са именом фирме, како је једном од њих Пореска управа утврдила утају пореза од преко 50 милиона динара, а касније је по нашим сазнањима јавно тужилаштво необјашњиво одбацило пријаву Пореске управе, што отвара оправдану сумњу да то није учињено без дебелог личног разлога јавног тужиоца, јер да је све урађено по прописима како би иначе могла бити одбачена пријава инспектора Пореске управе? А инспектор Пореске управе је то утврдио јасно и недвосмислено, пошто су издавани лажни откупни листови за наводну куповину меда, а пчелари су потврдили да никакав мед продали нису и да су им потписи фалсификовани, а све то да би се ”легализовао” улаз шећера у фирму.

Изнео је и непотврђена сазнања до којих је дошао да је иста фирма покушала да стави у промет мед са силденафилом (вијагром), и тиме угрози животе корисника који не би ни знали да је силденафил унутра јер га не би било на декларацији, али је срећом, како незванично сазнајемо, санитарна инспекција то открила и спречила. На држави је наравно да сва та наша сазнања провери и испита.

Председник СПОС-а је рекао да је прошло тачно 18 месеци без 3 дана, од како је први пут затражио од претходне министарке пољопривреде да се реши проблем фалсификата меда са нашим предлогом решења. Након тога је дошао нови министар др Александар Мартиновић са којим су разговори настављени, затим је он делегирао државног секретара да са нама оперативно ради на установљавању коначног решења, и министар је 13. новембра 2024. године дао сагласност да се то усаглашено решење и спроведе, али је први рок за спровођење пробијен 6 дана пре овог састанка. 

Сада је поново затражио да држава предузме потребне мере да се у Србији реши проблем масовне појаве сурогата (фалсификата) меда у трговинама и понудио начин за то (о детаљима нећемо још увек јавно да причамо из разумљивих разлога). Шеф кабинета председника Владе је веома отворено изнео ставове државе да постоји жеља да нам се изађе у сусрет, договорено је са њим и министром пољопривреде како и када да се то учини, и пожелео је да у будућности имамо више поверења у државу. Председник СПОС-а му се захвалио на договореном (прве добре вести очекујемо да објавимо већ на XVI Државном пчеларском сајму 8. фебруара), али и рекао да ми итекако желимо да имамо поверења, али да су га пчелари на жалост изгубили из више разлога и никакве речи их не занимају већ искључиво дела. Навео му је пример некадашње министарке пољопривреде Снежане Богосављевић Бошковић која је на једном састанку обећала да ће се проблематични узорци меда слати у иностранство на анализу на стабилне изотопе (ОВДЕ), а никад док јој није истекао мандат није послала ниједан једини узорак у неку страну лабораторију. Председник СПОС-а је рекао шефу кабинета председника Владе да он лично на основу његове очигледно крајње искрене дискусије и датих обећања итекако види разлога за поверење, али да пчеларе интересују само дела, те да ће се поверење поново развити када обећано буде спроведено у договореним роковима.

Пошто је детаљно дискутовано и о потреби да се законски реши проблем економских превара у производњи хране и пића (у ЕУ постоји посебан закон о томе), министар пољопривреде је рекао да и наше Министарство пољопривреде припрема такав закон те да је формирана радна група за његову израду. Председник СПОС-а је онда рекао да на жалост још увек није видео састав радне групе, али да се нада да у њој нема ”лисица” којима је случајно поверено да чувају ”сир”, на шта је министар одговорио да пошаљемо наш предлог за особу/е које ће ући у ту радну групу и да ће он то прихватити, на чему му је председник СПОС-а захвалио и рекао да ће СПОС послати предлог наредних дана. Дефинитивно се ради о круцијално важном закону и никако се не сме дозволити да неко у радној групи остварује малигни утицај, а имали смо такав пример пре више година у радној групи за доношење нацрта Правилника о квалитету меда када смо једва савладали лобисту који је успео да се инфилтрира у радну групу.

Министарству је предочено и да је покрет потрошача из Београда узео нове узорке меда и млека из српских али овог пута и иностраних трговина (са идејом да сагледа шта трговине са страним власницима продају у својим земљама а шта у Србији), те да планира да их обзнани путем специјалне мобилне апликације која би требало да буде завршена 15. марта ове године. Покрет је послао и допис Министарству у коме га обавештава о резултатима  досадашњих анализа и тражи састанак, како би објаву резултата анализа које се још увек раде и за неке друге производе, пратила и информација о мерама које ће држава предузети.

За два месеца биће заказан наредни састанак ради утврђивања даљих корака, а дотле очекујемо испуњење договорених акција и рокова за њихово извршење.

Захваљујемо се надлежнима на изузетно отвореном и директном разговору, у коме су све стране показале пуно разумевање свих проблема које сви актери састанка имају. Посебан утисак на све нас оставио је шеф кабинета председника Владе Србије који је наступио крајње отворено и дао гаранције за испуњење договореног али и преузео бројне обавезе на себе како би се помогло произвођачима меда и млека.

Ми смо генерално задовољни резултатима првог састанка на оваквом нивоу, сада очекујемо дела, односно испуњење договореног. Морали смо и да саопштимо надлежнима да је ситуација догорела до ноката, да пчелари више немају стрпљења, те да ако се договорено не спроводи у договореним роковима, мораћемо да сматрамо да су наши захтеви таквим поступком одбијени.

Очекујемо од свих актера састанка да свако одради свој део преузетих обавеза у договореним роковима, и онда ће се остварити жеља шефа кабинета председника Владе Србије да у наредном периоду имамо пуно међусобно поверење.

Чињеница је да држава издваја огромна средства за сектор пчеларства (преко 11 милиона евра годишње), те да су те мере већ дале резулате и допринеле повећању фонда пчела и производње меда, на чему смо дубоко захвални, као и да су овакви састанци изузетно значајни за одржавање и јачање партнерства између пчелара и институција, али без решавања проблема са фалсификатима меда, пчеларство Србије ће нестати већ у овој години. Како је недавно закључено на састанку министара пољопривреде Европске уније, без меда се може, али се без пчела не може, јер свака пчелиња заједница према тврдњама научника подиже приносе околних пољопривредника за 566 евра и то држава не сме да заборави или ће имати драматичан пад производње у пољопривреди због необављеног опрашивања пчелама. 

На отварању XVI Државног пчеларског сајма очекујемо министра пољопривреде др Александра Мартиновића, да га угостимо и на пратећем Европском симпозијуму ”Наука против фалсификатора” још детаљније упознамо са ситуацијом у пчеларству.

 

 

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE