SPOS logo
  • 18
  • 18
  • 18
  • 18
  • 18
  • 18

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

GÜNEYDOĞU BALKANLAR ALTINCI ARICILIK FUARI ’AÇIK BALKAN’ Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 453

’AÇIK BALKAN’ 

GÜNEYDOĞU BALKANLAR ALTINCI ARICILIK FUARI

 

 

SIRBİSTAN ARICILIK ŞİRKETLERİ DERNEĞİ (SPOS)

VRANJE ŞEHRİ

 

tarafından

KUZEY MAKEDONYA ARICILIK BİRLİKLERİ DERNEĞİ 

YUNANİSTAN PROFESYONEL ARICILARI DERNEĞİ 

SIRP CUMHURİYETİ ARICILIK BİRLİKLERİ DERNEĞİ

ARNAVUTLUK ULUSAL ARI YETİŞTİRİCİLERİ FEDERASYONU

ile işbirliği halinde ve

VRANJE ’DEN ’MATICA’ ARICILAR DERNEĞİ

 

desteği ile organize edilmektedir

 

(Kuzey Makedonya, Yunanistan, Sırp Cumhuriyeti, Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye, Karadağ)

Vranje Şehri Spor Salonu

Tarih: 23 Eylül 2023

Mesai saatleri: 7-19

 

ZİYARETÇİLER İÇİN ÜCRETSİZ GİRİŞ VE OTOPARK 

 

FUAR PROGRAMI:

 

9.00 Satış sergisinin başlangıcı

10.30-11.00 FUARIN AÇILIŞ TÖRENİ

              – Vranje Belediye Başkanı Slobodan Milenković

              – SPOS Başkanı Dr. Rodoljub Živadinović

              – Sırbistan Cumhuriyeti temsilcisi  

11.00-11.15 KÜLTÜR-SANAT PROGRAMI

11.15-11.45 SPOS ARICILARI BALININ ‘NAŠ MED’ doo TOPLAMA VE PİYASAYA SÜRME TESİSİNİN ÜÇ YILLIK İŞLETMECİLİĞİ, BAŞ PİYASAYA SÜRÜLMESİ KOŞULLARI, TECRÜME VE PLANLARI 

              – Nenad Portić, SPOS arıcıları balının ‘NAŠ MED’ toplama ve piyasaya sürme tesisi müdür 

11.45-13.15 ARICILIK KONUSUNDA UZMANLIK DERSİ

ROGGER PATERSON, Batı Sussex, İngiltere, BIBBA başkanı (Arıları ve Arı Yetiştiricilerini Geliştirme Derneği)

İngiltere, Batı Sussex’ten Roger Patterson deneyimli bir arıcı, öğretim görevlisi ve çok sayıda arıcılık kitabının yazarıdır. Haziran 1963’ten beri 130’a yakın dernekle arıcılık yapmaktadır. Ana arıların yetiştirilmesi ve arıların kalitesinin yükseltilmesi de dahil olmak üzere basit arıcılık üzerine odaklanarak arıcılığın pratik yönlerini öğretir. Arı yetiştiricilerini, örneğin ana arıları daha az yaygın bir yöntemle yetiştirme veya „Wakeford“ sürü kontrolü yöntemi gibi yaygın arıcılık uygulamaları olmayan yöntemleri kullanmaya teşvik eder. Arılara uygun şekilde bakabilmeleri için arıcıları arılarını anlamaları için teşvik eder. Geri dönüştürülmüş ahşaptan kolayca yapılabilen, biri uçuş tahtalı, diğeri tahtasız bir tür açık tahta oluşturmuştur.

Yerli, yerel olarak ilgili ve yerel olarak adapte olmuş arıları teşvik eden BIBBA (Arıları ve Arı Yetiştiricilerini Geliştirme Derneği) başkanıdır. İngiliz Arı Yetiştiricileri Derneği’nin eski Yönetim Kurulu üyesi ve Arı Hastalıkları Sigortası Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Merkez Arıcılar Derneği ve Ulusal Bal Şovu’nda öğretim görevlisidir. ‘Arıcılık. Pratik bir Rehber’ kitabının yazarıdır.

Konu 1: ‘ANA ARILARIMIZIN SORUNU NEDİR?’

Ana arılar ile ilgili mevcut sorunlara genel bir bakış ve bunları çözmek için önerilen bazı yollar. Bazı uzmanların inkarlarına rağmen dünyanın dört bir yanındaki birçok arıcı, diğer mevzuların yanı sıra, ana arıların kaybolması ve yaz aylarında genç ana arıların yerlerine geçmesi gibi ana arılarla açıklanamayan başarısızlıklar yaşıyor. Bu tür sorunlar, bu yüzyılın başında çok sayıda ortaya çıktı. Daha yeni arıcılar sorunu bu şekilde görüyor, ancak bunun doğal olduğunun farkında değiller. Biraz araştırma yapıldı ve bir arıcının yapabileceği en iyisi, semptomları tanımak ve arılarını buna göre yönetmek. Ders, birkaç yıl öncesine dayanan gerçek vakalardan örnekler veriyor.

Konu 2: ‘ROGER PATTERSON’UN ARILIKTAKİ KOLONİ SAYISINI ARTIRMAK İÇİN YÖNTEMİ’

Profesyonel arıcılar ve deneyimli arıcılar, çeşitli gelişmiş arıcılık tekniklerini uygulayabilmek için genellikle sürekli bir ruşet kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu konu, şartların iyi olması durumunda, kıştan çıkmış güçlü bir koloniden bir sonraki kışlatmaya kadar on veya daha fazla kaliteli koloninin oluşturulabileceği bir yöntemi göstermektedir. Roger Patterson aynı isimli bir kitabın da yazarıdır.

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE